Büyükşehir Belediyesi’nin Suriyeli Mültecilere yardımları devam ediyor

Büyükşehir Belediyesi’nin Suriyeli Mültecilere yardımları devam ediyor

Malatya’ya gelen Suriyeli vatandaşlara yönelik Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardımlar devam ediyor. 14.02.2015 11:35
Ülkelerinde yaşanan iç savaştan dolayı mülteci konumunda Malatya’ya gelen Suriyeli vatandaşlara yönelik Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardımlar devam ediyor.
Geçtiğimiz aylarda birçok kez Suriyeli Mültecilerin kaldığı konaklama tesislerine ilaç ve gıda yardımı gönderen Büyükşehir Belediyesi, bu yardımlarına bir yenisini daha ekledi.
250 aileye 30 bin TL’lik gıda yardımı
Konuyla ilgili olarak verilen bilgilere göre, Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Malatya’da yaşayan 250 Suriyeli aileye 120’şer TL değerinde gıda yardımı yapıldı. Toplamda 30 bin TL değerindeki gıda paketleri MAZLUMDER aracılığıyla Malatya’nın çeşitli semtlerinde yaşayan Suriyeli mültecilere ulaştırıldı.
24 bin TL’lik ilaç yardımı
Büyükşehir Belediyesi, gıda yardımının yanı sıra, Suriyelilerin kaldığı MABEK’e de ilaç yardımında bulundu. Toplamda 226 adet kutu olan ilaçların yaklaşık değerinin 24 bin TL olduğu belirtildi. İlaçlar, MABEK yetkililerine teslim edilirken, gıda ve ilaçların toplam değerinin 54 bin lira civarında olduğu kaydedildi.
Çakır: Suriyeli kardeşlerimiz, bizim misafirimiz
Suriyeli vatandaşların, ülkelerinde yaşanan iç savaştan dolayı yurtlarını terk ederek mülteci durumuna düştüklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya’ya gelen Suriyelilerin Malatyalılar’ın misafiri olduğunu söyledi. Malatyalı hayırseverlerin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi olarak Suriyeli mültecilere yardımlarda bulunduklarını kaydeden Başkan Çakır, “Bu konuda hamiyetperver hemşerilerimizin, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın ve Kamu Kurum ve Kuruluşları olarak bizlerin azami bir duyarlılık göstermesi gerekiyor. Açıkça ifade edeyim ki bu bizim hem insani, hem vicdani hem de tarihsel bir sorumluluğumuzdur. Biz daha önce olduğu gibi şimdi de kardeşlerimize gıda ve ilaç yardımında bulunduk ve imkânlarımız nisbetinde bundan sonraki süreçte de yardımcı olmaya devam edeceğiz. ” dedi.  
İyi bir ev sahipliği yapmalıyız
Başkan Çakır, “Ülkemizde mülteci konumunda olan ve halen konteyner kente yerleşmemiş olan Suriyeli aileler var. Zaten bu ailelerimize devletimiz gerekli her türlü maddi ve manevi desteği sunuyor. Biz de kardeşlerimizin gıda ihtiyaçları için paketler hazırladık. Ayrıca MABEK’teki Suriyeli kardeşlerimiz için de ilaç gönderdik. Şu anda bize sığınmış olan bu muhacir kardeşlerimize sahip çıkarak, iyi bir ev sahipliği yapmamız gerekiyor. Bu konuda gerekli hassasiyeti gösteren, elinden gelen yardımları yapan tüm hemşerilerime ve Sivil Toplum Kuruluşlarımıza da bu vesile ile hasseten teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Diğer GÜNCEL haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.